torstai 24. huhtikuuta 2014

Kuvahaaste 3/5 ( Rocky Road )

Super nopeat ja niin herkulliset suklaamakeiset rocky roadit ovat meillä suosittuja tarjottavia vieraille. Näitä on helppo muokata mielensä mukaan ja sulatetun suklaan joukkoon lisätä vaikka pähkinöitä, Dumleja, vaahtokarkkeja tai mitä nyt kaapista sattuu löytymään.

 Tällä kertaa sulatin suklaalevyn ja siihen pilkoin vaahtokarkkeja, valkosuklaata sekä pieniä ja värikkäitä Smarties karkkeja. Seos levitettiin leivinpaperin päälle ja hetkeksi kylmään jähmettymään. Sitten vain leikataan sopiviksi suupaloiksi!


Rocky roadit sopivat hienosti tarjottavaksi vaikka näistä pienistä Formverketin tarjottimista tai vanhasta kirppikseltä löytämästäni tarjottimesta.


Kiitos Jenni ja Satu tästä haasteesta!
"Haasteen ideana on postata viitenä päivänä omasta arkielämästä ja haastaa jokaisen kuvan kohdalla joku toinen bloggaaja"

Haaste lähtee siis eteenpäin Souliinalle!



ps. meidän arkea... muroja joka puolella aamiaisella ;)

21 kommenttia:

  1. Nam nam, Rocky roadit on ihania! Mitenkähän niitä tulee tehtyä meillä niin harvoin. Täytyykin tekaista joku päivä herkkunälkään. :)

    Aurinkoista päivää Susanna! <3

    VastaaPoista
  2. Olen ollut joulusta asti tekemässä näitä. Usein mielessä mutta en ole saanut aikaiseksi :-) nyt kyllä joku päivä ryhdistäydyn :-) näyttää super hyvältä :-)

    Niitä pääsiäis keksejä muuten tein, kiitos vinkistä, maistui :-):-)

    VastaaPoista
  3. Oih näitä täytyykin kokeilla, herkullisen näköisiä!

    Kiitos haasteesta:)

    VastaaPoista
  4. Hauska ja herkullisen näköinen idea. Täytyykin testailla jossain vaiheessa. Kivaa tätä päivää :)

    VastaaPoista
  5. Herkullisen on näköistäkin...ei parane kokeilla...minä nääs kun en osaa lopettaa herkuttelua ennen, kuin herkut loppuu..:)

    VastaaPoista
  6. Voi nam! Rocky roadit on kyllä niin ihania! Ja hyvältä kuulostaa ja näyttää nuo smarties-karkitkin mukana :)

    VastaaPoista
  7. Kiitos samoin Jenni, nämä ovat kyllä niiiin hyviä :)

    VastaaPoista
  8. Kivaa kuulla Seija että ne maistuivat :) Nämäkin ovat tosi herkullisia ja helppoja tehdä, kokeile ihmeessä. Ihanaa iltaa <3

    VastaaPoista
  9. Kannattaa kokeilla SH, näihin voi tosiaan lisätä vaikka minkälaisia karkkeja tai pähkinöitä, helppoa ja hyvää :)

    VastaaPoista
  10. Hih, kuulostaa tutulta Irmastiina, sama ongelma täällä ;)

    VastaaPoista
  11. Ai ai! Vesi herahti kielelle. Mekin tykätään Rocky Roadeista. Kivan helppoja ja nopeita tehdä.

    VastaaPoista
  12. Rocky road on niin hyvää!! Helppoa valmistaakin, ja siihen kun voi laittaa sekaan mitä vaan :) Kivaa viikonloppua! <3

    VastaaPoista
  13. Niin ovatkin Joanna, tosi helppoja tehdä ja niin hyviä :) Ihanaa viikonloppua!

    VastaaPoista
  14. Ihan totta Heli :) Aurinkoista viikonloppua <3

    VastaaPoista
  15. Ihanilta näyttää!!! Pitäis itsekin joskus kokeilla. Ovat varmasti tosi hyviä :P

    VastaaPoista
  16. Ihanilta näyttää!!! Pitäis itsekin joskus kokeilla. Ovat varmasti tosi hyviä :P

    VastaaPoista
  17. Kiitos Laura, ovat kyllä tosi hyviä kannataa kokeilla :)

    VastaaPoista