Viime viikolla kerroin, että olin tehnyt mieheni synttäreille muutaman uuden tarjottavan. Nutella juustokakun näytinkin jo teille, mutta toinen raikkaampi hitti oli limenmakuinen piiras " Key Lime Pie ". Tämä olikin ihanan kesäinen ja jää varmasti sellaiseksi piirakaksi jota teen jatkossa usein. Resepti on Leila Lindholmin kirjasta One more Slice.
Key Lime Pie
Keksipohja
200 g digestive keksejä sekä
100 g voita
Täyte
1 purkki kondensoitua maitoa ( 400g )
4 munankeltuaista
5 limen mehu ja raastettu kuori.
Koristele piirakka lopuksi kermavaahdolla ja limen viipaleilla.
2. Murskaa keksit ja sekoita ne yhteen sulatetun voin kanssa.
3. Painele keksiseos piirakkavuoan pohjalle ja reunoille ja paista uunissa n. 10 min. Anna jäähtyä.
4. Sekoita kondensoitu maito ( suoraan purkista ), munan keltuaiset sekä limenkuori ja -mehu. Anna taikinan maustua pienen hetken. Siivilöi sen jälkeen limenkuoret pois ( jos ne ovat isoja ).
Lisää taikina jäähtyneelle piirakkavuoalle ja paista uunissa vielä n. 20 minuuttia.
Säilytä piirakkaa jääkappissa.
Makoisaa viikon jatkoa kaikille. Meille onkin tulossa erikoisen hauska viikonloppu, kerron siitä kohta teille lisää :)
Kuulostaa todella hyvältä, pitää ehdottomasti ottaa kokeiluun :)
VastaaPoistaMä olenkin kuullu tästä, mutten koskaan kokeillut! Todella herkullisen kuuloinen.
VastaaPoistaTäytyypä itselläkin testata, hyvältä näyttää!
VastaaPoistaNams :) tälläiset toimii niin loistavasti kesällä :) ihana herkku :)
VastaaPoistaMukavaa päivää <3
Nam - tuosta kirjasta meille on myös löytynyt monta suosikkia. Olikin mukava aloitus päivälle selata postauksiasi taaksepäin :) en pitkään aikaan ole ennättänyt blogikierrokselle, mutta nyt on hetki aikaa. Mukavaa päivää <3
VastaaPoistaOi, tuo näyttääkin herkulliselta. Eikä vaikuta kovin vaikealta edes toteuttaa, joten ehkäpä sitä uskaltaisi kaivaa piirakkavuoan esiin:)
VastaaPoistaKokeilin itsekkin kyseistä piirakkaa jokunen aika sitten :) tykkäsin! Jaoin myös käyttämäni reseptin blogissani ppavee.blogspot.fi :)
VastaaPoistaAika hauskaa - chileläinen miniäkokelas teki juuri tämän - ja ihanaa oli :)))
VastaaPoistaKivaa kuulla Johanna, tästä tuli heti lemppari meillä :) Iloista tulevaa viikonloppua <3
VastaaPoistaEn minäkään S, mutta onneksi päätin nyt kokeilla, oli tosi herkkua! Aivan ihanaa viikon jatkoa sinne teille <3
VastaaPoistaKiitos kovasti JohanNa :) Kannattaa ehdottomasti kokeilla jos pitää limen mausta!
VastaaPoistaHauskaa viikonloppua!
Ihan totta Seija, kesään juuri sopiva :) Mukavaa ja rentoa viikonloppua <3
VastaaPoistaKivaa, että kerkesit tänne My little silver linings <3 Olen leiponut monesti juuri Leilan kirjoista ja sieltä löytyy aina monta ihanaa reseptiä!
VastaaPoistaMukavaa Jaakonpäivä viikonloppua, sinnepäin ollaan mekin tulossa :)
Ehdottomasti Frida, oli tosi helppo valmistaa eikä oikeastaan niin montaa eri ainesosaakaan tässä mukana! Tosi raikas ja ihana piiras kesään :)
VastaaPoistaTunnelmallista viikonloppua <3
Kivaa kuulla Paula Tapper, tämä on tosi herkku piirakka! Oikein hauskaa viikonloppua sinulle :)
VastaaPoistaOho, mikä sattuma Anne! Ihana piirakka tosiaan :)
VastaaPoistaNaaam! Tuontyylistä olenkin joskus tehnyt ja oli kyllä hyvää:P Ihanan raikasta herkkua!
VastaaPoistaNyt kyllä herkkuja pukkaa joka suunnasta! Nam minkä näköinen herkkupiirakka! Varmasti hyvää :P
VastaaPoistaNyt kyllä herkkuja pukkaa joka suunnasta! Nam minkä näköinen herkkupiirakka! Varmasti hyvää :P
VastaaPoistaTämä täytyy testata, kuulostaa hyvältä! Kiitos reseptistä;)
VastaaPoistaVoi niin olikin Viivi, ihanan raikas herkku :) hauskaa viikonloppua <3
VastaaPoistaHih, ihanaa oli Laura :) tämä kesäloma taitaa mennä aina välillä herkuttelun puolelle! Mukavaa viikonloppua <3
VastaaPoistaMukavaa kuulla Hyvä Mieli, voin kyllä suositella tätä, hyvää oli :) hauskaa viikonloppua!
VastaaPoista